-
HABERLER

Fama Gıda Kalitesi İle Ön Planda

Ahmet Uçankale tarafından 2004 yılında kurulan Fama, sezonda bin ton incir, 400 kilo kuru kayısı ticareti yapıyor. Sürekli çalışan 15 kişilik kadroya sahip olan işletme, bin 500 metrekare stoklama, seçme, yıkama işlemlerinin gerçekleştirildiği, karanlık odası bulunan ve bin 250 metrekare paketleme işleminin yapıldığı kapalı alanıyla hizmet veriyor.

İlk kurulduğu yıllarda satışının yüzde 100'ü iç piyasada olan Fama'nın, bugün satışlarının yüzde 50'si iç piyasaya, yüzde 50'si de ihracata gidiyor. Son iki yılda yurt dışı satışlarına başlayan firma, kalitesini ülke sınırları dışına taşımaya başlayarak, kuru incir tüketme kültüründe bir ilk olarak, incirin dört mevsim ve 12 ayda tüketilebilir hale getirilmesine öncülük ediyor. Türkiye pazarındaki satış noktalarında 12 ay boyunca kuru incir bulunabilirliği sağlıyor. Fama Gıda, özellikle Aydın Bölgesi'nde üretimi yapılan sarı lop cins incirin, hijyenik ortamda ve koşullarda üretimin gerçekleşmesini sağlayıp, dayanıklılık süresinin uzaması için gerekli işlemlerin hatasız bir şekilde, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın öngördüğü iş akışıyla yapılmasını temel alıyor. Kuru incirin özen ve dikkatle ambalajlanmasının, dolayısıyla damak tadına doğrudan etkili bir tat ile tüketiciye sunabilmenin önemini bilerek daha çok tüketilebilmesi için, daha fazla satış noktasına ulaşabilmesinin esas olduğu ilkesi ile üretimine devam ediyor. Fama, tüketiciye en kaliteli hizmeti ve en kaliteli ürünleri sunmak, kuru incire hak ettiği itibarı ve güveni kazandırmak için ilkelerinden asla ödün ve taviz vermiyor.

1 YIL ARGE ÇALIŞMASI YAPTI

İncir sektöründen önce, gıda sektöründe lider firmalarda, üst düzey yöneticilik yapan Ahmet Uçankale, Fama Gıda'nın oluşum sürecini şöyle anlatıyor:
"Daha önce incirle hiç bir ilgim yoktu, sadece tüketiciydim. Tesis kurulmadan önce incirle ilgili bir arge çalışması yaptık. Arge çalışmasında, bahçelerde nasıl ürün üretildiğini, kalitenin nasıl arttırılabileceğini izledim. Kuru incir üretme ve paketleme alanındaki eksiklikleri bilinçli ya da bilinçsiz yapılan, gerek üretime, gerekse paketlemeye dayalı hataları görebilmek için araştırmalar yaptık. Ne yaparsak kaliteyi arttırabiliriz sorularının cevabını aradık. Bu araştırmaları yaptıktan sonra ürünü çok iyi yerlere getirmek için kolları sıvadım. En iyisini yapmakla bu işe başladım. Bu araştırmam yaklaşık bir yıl sürdü. Bugün yurtiçi satışlarda ilk 5 firmanın arasındayız. Kurumsal firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz."

KENDİ SEÇTİKLERİ ÜLKELERE İHRACAT YAPIYORLAR

Fama, kendi seçtiği müşterilerine, kendi belirlediği ülkelere ihracat yapıyor. Fama Gıda'nın bu işe başlarken çok iddialı başladığını söyleyen Ahmet Uçankale, "Çok satmak gibi bir niyetimiz yok. Siz kaliteyi sunduğunuz zaman artık siz müşteriye değil müşteri size gelmeye başlıyor. Kaliteden ödün vermemek için kapasitemizi aşmıyoruz. Fama Gıda'nın amacı, birinci kalite ürünler yapmak ve sadece ulaşabildiğimiz kadar noktaya en kaliteli ürünü sunabilmek. Bütün plan ve projelerimiz bu yönde. Çok satabilmeyi hedef seçtiğin zaman kaliteyi bozmak zorunda kalıyorsun. Daha çok işçi çalışıyor, daha fazla hatalı ürün gözden kaçıp pakete giriyor ve tüketiciye ulaşıyor. Bu da tadı ve görüntüsüyle bizim milli ürünümüz olan incire zarar veriyor" diyor.

HER EVE KURU İNCİR GİRMELİ

Fama Gıda, kuru incirdeki üretim ve paketleme kalitesini her geçen gün arttırarak, gerek yurt içi gerekse yurt dışında her eve girerek daha çok tüketilmesini sağlamayı amaçlıyor. Fama, spesifik ürünler yaparak, daha küçük ambalajlarla, daha çok eve girmeyi planlıyor. Bununla ilgili çalışmalarını ve araştırmalarını sürdüren firma, tüketiciden anında sipariş almayı ve ertesi günü o ürünü ulaştırmayı hedefliyor. Firma, gelecek için üzerine üretim tarihi konmuş ürünü, ertesi günü tüketiciyle buluşturmayı, direk tüketiciye ulaşmayı amaçlıyor.


2022 © Tüm Hakları Saklıdır. Fama

Grafiket Reklam Ajansı